Ovečkový betlém - Jak to všechno začalo

Vinotéka, ovečkový betlém, křížová cesta, Malé Polsko, …o tom všem v povídání s manželi Hocnejmanovými ze Střední Smržovky.

Marie a Zdeněk Honcnejmanovi, to jsou ti lidé, co mají to „hlavolamové“ příjmení, málokdo si ho hned napoprvé zapamatuje, ale tomuto manželskému páru to vůbec nevadí, protože jsou prostě Majka a Zdeněk z vinotéky od ovečkového betlému.

Majko a Zdeňku, nejste rodilí Smržováci, ale žijete tady zjevně rádi, protože se vám povedlo tento kout města zpestřit. Jak vedla vaše cesta sem?

M: Oba jsme z Jablonce nad Nisou, kde jsme žili od narození , já jsem se přivdala do smržovské rodiny a začátkem 90.let jsme se švagrovou krátce provozovali cukrárnu na malém náměstí. Později jsme s prvním manželem a dcerami bydleli v Jablonci nad Nisou, stejně jako Zdeněk s manželkou a synem.

Z: Moje maminka se do Smržovky také vdala a dům, kde bydlíme, jsme zdědili. S Majkou se známe dlouho, v Občanské ulici ve Smržovce bydlíme patnáct let, jsem Smržováci a máme to tu rádi.

Jste oba činorodí a máte spoustu nápadů, je vidět, že si rozumíte a skvěle se doplňujete. Je to tím, že jste oba sportovci?

M: Já teda žádný sportovec nejsem, mě spíš vycvičil život, protože některé události, které jsem zažila, byly hodně těžké, ale mého tátu znali všichni atleti v Jablonci, protože byl řidičem autobusu na Střeláku. Sportovec, a to vrcholový, je v naší rodině Zdeněk.

Z: Vrhal jsem koulí a jsem mistr republiky ve všech věkových kategoriích.

Lidé vás znají především jako vinaře a majitele oveček, kteří mění v zimě jejich salaš na betlém. Zdeňka si možná někteří pamatují jako řidiče autobusu, co je vaše civilní povolání?

M: Já jsem účetní, Zdeněk je v invalidním důchodu.

Že jste velmi aktivní už na začátku rozhovoru padlo, ale jak „to“ všechno začalo? Máte spoustu certifikátů sommelierských odborností, tak nápad s vinotékou byl první? Nebo už v té době vás napadaly myšlenky na vytvoření betlému?

Z: K vínu mě přivedla manželka, víno mám rád a srdcem jsem si zamiloval jižní Moravu. Rádi se tam vracíme. Prvotním impulzem vzniku betlému byl vzdor proti masáži z televize, kdy se ve spojitosti s Vánocemi objevuje Santa Klaus. Majku to štve.

M: To je pravda, moje motto „Dost bylo Santy!“ betlém odstartovalo. Taky jsem chtěla vždycky v zimě tradičně vánočně nazdobit skleník, Zdeněk praktik řekl, že to je blbost, a měl pravdu, po dvě zimy se nám tíhou sněhu propadl. V roce 2011 si pořídili ovečky, s nápadem jsme se v létě zmínili okolním sousedům a v říjnu už byl ovečkový betlém realitou, všichni tady máme děti a vnoučata, tak jsme hlavně pro ně chtěli vytvořit tradiční české adventní čekání na Vánoce. Adventní neděle s programem se pak zalíbili lidem z blízka i z větší dálky a loni se tady už otočila více jak tisícovka návštěvníků. To nás nakoplo a povzbudilo v dalších nápadech a dovedlo nás k založení občanského sdružení.

Jaké jsou další plány sdružení?

M: V první řadě se během prázdnin chceme obrátit ke všem spoluobčanům, ale i rekreantům, aby přišli mezi nás a řekli svoje představy o tom, jaká by měla být Smržovka, aby se v ní dobře žilo. A protože jsme ze Střední Smržovky, tak nás samozřejmě zajímá nejvíce toto území, přáli bychom si, aby se rozvíjelo směrem ke všem lidem, k dětem, protože ty tady budou žít po nás. Možná jsme si vzali velké sousto, ale věříme tomu, že se nám povede uvést naše nápady do skutečnosti.

Z: Ze začátku to opravdu bylo tak, že jsme mysleli, že se sejdeme se sousedy, popovídáme u skleničky vína a sváteční dny si něčím zpestříme a jak říkala Majka, během dvou měsíců nabraly přípravy na advent jako na obrátkách, všichni okolo se pro akci nadchli, tak proč nevyužít tvořivou sílu, to by byla škoda.

M: Jenže máme už svůj věk a chtěli bychom najít mladé a šikovné lidi, kteří by se zapojili a měli nové nápady a podíleli se na jejich realizaci. Proto jsme oslovili i paní Šípkovou, ředitelku školy, která nabídnutou spolupráci velmi přivítala, navázali jsme kontakt i s místními hasiči a doufáme, že se domluvíme s dalšími spolky, třeba s myslivci a Partnerským spolkem. Podali jsme žádost o grant, který se vztahuje k trvale udržitelnému rozvoji, jestli uspějeme, dozvíme se až v srpnu, ale i kdybychom ho nezískali, nevadí, spoustu akcí už chystáme a uskutečníme je i bez grantu, během podzimu debaty s lidmi, v září v rámci dne bez aut akci Přijďte k nám pěšky. Ještě předtím už také tradiční záležitost Ahoj prázdniny! v poslední srpnovou sobotu, 30.8. od 19:00 hodin. Už jsme domluveni právě s hasiči a připravíme zábavně soutěžní  tajuplnou cestu před soumrakem, kterou osvítí svíčky a možná i měsíc. Na děti čekají odměny a na všechny opékání buřtů. O prázdninách máme připravený i hudební večer s mluveným slovem pro dospělé, 23.8.od18:00 hodin vystoupí bratr Karla Kryla Jan. Tak všechny zveme k nám k betlému.

Z: Svatováclavské vinobraní také bude, loni se povedlo počasí i celé vinobraní, doufáme, že tomu bude tak i letos. Budeme otvírat na svatého Martina první letošní víno. Adventy budou již počtvrté, chtěli jsme vymyslet něco nového, proto máme nachystanou klasickou českou zabíjačku a soutěž o nejchutnější vánočky, kdy nám účast přislíbily i pekárny v jabloneckém okrese.

M: Musím ještě dodat, že bychom si přáli, aby se děti více zajímaly o přírodu a chránily ji. Rozšiřujeme i zvířátka u nás u betlému, k ovečkám a kočkám přibydou včely, už chystáme úly.

Co když se nepovede počasí?

Z: Na to také pořád myslíme a další plány se týkají i tohoto problému. V budoucnu bychom chtěli vybudovat zázemí se střechou, zatím nám pomáhají jen stany.

Ještě jsme se nedostali k nejaktuálnějšímu plánu, a to ke Křížové cestě.

Z: Petr Urban, s nímž sousedíme, ale my dva se známe od mládí, protože jsme harcovali společně po atletických trénincích a závodech za LIAZ Jablonec, nakonec jsme se sešli jako blízcí sousedi, vyprávěl, že více jak pět let nosí v hlavě myšlenku, že namaluje kalvárii. Majka se myšlenky chytla, že by bylo symbolické od betlému Petrovu křížovou cestu postavit ke kostelu. Setkali jsme se s páterem Ajchlerem, abychom si o této myšlence popovídali, Petr se nadchnul a začal ihned tvořit. Křížová cesta je na světě, je to 16 olejů a jsou perfektní. 

M: Pan starosta Hotovec je naší myšlence nakloněn a my věříme, že se povede vybudovat 16 zastavení, která povedou právě ze Středné Smržovky až ke kostelu. Jednáme s architektem Rudolfem, který vytvořil návrh, jak by měla Křížová cesta vypadat. Poutníci uvidí kopie obrazů, věříme ale, že se povede a originály skončí v kostele svatého Archanděl Michaela. Vedle Křížové cesty bychom rádi vybudovali sportovně zábavně turistické centrum, které by navazovalo na lyžařský vlek Filip, jedná se o Pivrncovu stezku, na které by návštěvníci plnili sportovní a vědomostní úkoly související s Jizerskými horami.

Z: Plány jsou, ale musíme na realizaci sehnat peníze a taky mít sílu, ale věříme, že se nám vše povede.

Inka Urbanová

 

 

 

 

Rozhovor s autorkou kresby ovečkového betlému

Petro, můžete se smržovským občanům představit?
Jsem matkou tří dětí, bydlím v rodinném domku v Libereckých Kateřinkách a mám psa a dvě kočky. Profesí jsem původně reprodukční grafik, ale posledních několik let jsem pracovala jako grafik, výtvarník a lektor v občanském sdružení Motyčkovic klika. Kromě toho jsem ilustrovala několik příruček a učebních materiálů a v rámci Atelieru na klice jsem vyzkoušela spoustu dalších výtvarných technik. Některé moje výrobky je možné koupit prostřednictvím internetového obchodu. Mám ráda aktivní formy odpočinku, ráda jezdím na kole, na běžkách. 
 

Můžete přiblížit vaši výtvarnou činnost? Čím se zabýváte, co ráda kreslíte, jak jste se dostala k betlémům, atd
Jak už jsem uvedla dříve, jsem hlavně grafik. Ale, jak tvrdí mé kolegyně, dokážu rychle zaimprovizovat jednoduchou tvorbu z toho, co dům dá. Mou specialitou jsou tématické výmalby dětských pokojů, dětských koutků nebo školek. Používám výhradně vlastní motivy, nikdy nekopíruji jiné výtvarníky. A betlémy? Loni na podzim jsem hledala na trhu nějaký jednoduchý a pěkný papírový betlém, který bychom si se synem doma vyrobili. Když jsem neobjevila nic, co by mi vyhovovalo, tak jsem si ho prostě nakreslila. A líbil se i ostatním.

Jak jste se ocitla ve Smržovce?
Oslovil mě známý, kterému každý rok maluji novoročenku. 
 

Jak se vám na smržovském betlému pracovalo, kolik času a energie jste mu věnovala? Myslíte si, že by byl prostor rozšířit ho i o další figury?
Pro práci jsem měla výborné podmínky, počasí bylo také ideální a já dělala práci, která mě baví. Co bych si mohla přát více? A k betlému samozřejmě patří i další figury, nejen svatá rodina a tři králové. Pro české betlémy jsou typičtí i pasáčci,  koledníci a hojnost zvěře, ale prostor je omezený a pan majitel by musel vybudovat pro svůj betlém několikapatrovou salaš a přikoupit i okolní pozemky.
 

Co ještě jste připravila pro smržovský advent? (myslím tím vystřihovánku a omalovánku).
Můj papírový betlém jsme v Atelieru na klice vytiskli a první adventní neděli si ho budete moci prohlédnout a zakoupit při "rozsvěcení betlému" . Ráda bych se akce zúčastnila osobně.
 

Cokoliv jiného, co byste chtěla zveřejnit, máte své www.stránky? Také můžeme
Svoje vlastní www. stránky zatím nemám, ale mou tvorbu najdete na https://eshop.motyckovicklika.cz/. Pokud můžete tuto internetovou adresu zveřejnit, budu ráda.